میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

خيابان يا خانه و درسي از كوه احد ژوئن 12, 2010

Filed under: news — HMD @ 5:47 ب.ظ.

فرزانه بذرپور همه خرداد ماه سال گذشته، خاطره اي است از حضور ملتي كه هنوز هست و سال پيش در چنين روزهايي در خيابان بود ، 25 خرداد، جمعيتي ميليوني از ميدان امام حسين تا آزادي، در مسيري 15 كيلومتري بي هيچ فاصله حركت كرد.

حضور مردم آنچنان بود كه براي اثبات يك تقلب بزرگ نيازي به شعار نبود. راهپيمايي هاي سال گذشته يك هفته امتداد داشت، تا سي امين روز خرداد كه در پس خطبه تهاجمي رهبري به خون كشيده شد. حالا ما در آستانه خون ديگري هستيم و رهبري باز هم خطبه اي خونبار خوانده است. ميرحسين موسوي و مهدي كروبي پس از دو ماه كه از اعلام راهپيمايي به مناسبت سالگرد انتخابات مي گذرد از مردم خواسته اند تا به خيابان نيايند و مطالباتشان را از مجاري كم هزينه تر و موثرتر دنبال كنند. از زمان انتشار اين بيانيه  واكنش هاي متفاوت و متضاد بسياري برخاسته است كه هر يك بنا برانگيزه ، از ياس تا اميد نوسان داشته، اما سوال اين است : آيا هدف راهپيمايي است يا رسيدن به يك نتيجه بزرگ و فرو ريختن حاكميت دروغي كه بر ايران حاكم است؟ البته نيازي نيست كه به اين سوال واضح پاسخ واضح تري داده شود.

راهپيمايي هدف نيست و ديگر اينكه تنها وسيله نيل به  آن هدف بزرگ هم نيست. در ديار غرب علمي باب شده، به نام آينده پژوهي و البته اين علم بر رمل و اسطرلاب استوار نيست، آنچنان كه احوال دولت احمدي نژاد به خواب مشايي و مرتاض هندي بند و بسته است . اين علم بنا بر داده هاي امروز، حال و روز فردا را به تقريب مي گويد و همان ضرب المثل ماست كه مي گوييم، اين راه كه مي روي به تركستان است. بنا بر همين فرضها سناريو هايي نوشته مي شود كه اگر چنين و چنان شود، در نهايت  چه خواهد شد . حال بياييم فرض كنيم كه راهپيمايي 22 خرداد بر فرض وقوع به كجا خو اهد انجاميد.

سناريوي اول:

اگر وزارت كشور موافقت مي كرد: بر فرض كه وزارت كشور احمدي نژاد مجوز راهپيمايي را صادر مي كرد، مي توان پيش بيني كرد كه همان جمعيتي كه  25 خرداد سال گذشته به خيابان آمده بودند، دوباره پا در راه مي گذاشتند و از اين فرصت بزرگ بهره مي بردند ،حتي سكوت هم سرشار از هزار ناگفته بود و حاكميت مي ماند كه چگونه دوباره يك راهپيمايي به سبك اتوبوسراني و نهم ديماهي به پا كند و به ضرب تبليغات ضرغامي وار از آن حماسه اي بسازد. مرتضي تمدن استاندار تهران با همين دورنما و ترس و لرز، اعلام كرده  كه حاكميت هيچ دليلي براي دادن مجوز براي راهپيمايي نداشته است.

سناريوي دوم:

موسوي و كروبي اعلام مي كردند كه مردم به خيابان بيايند: اين همان فرضي است كه تا پنج شنبه برقرار بود،مهدي كروبي در پيام نوروزي، راهپيمايي 22 خرداد را نويد داد و بعد اين خبر سينه به سينه نقل شد و چند باري ديگر هم سران جنبش بر حضور مردم تاكيد كردند و درخواستي براي مجوز دادند. در اين صورت شنبه مردم به خيابان مي آمدند و با همه توان حاكميت رودرو مي شدند . خطبه خونبار رهبري هر گونه توحشي را از سوي لباس شخصي ها و نيروهاي امنيتي مباح مي كند و از آنجا كه شيوه جنبش سبز مبارزه بي خشونت است، خون مظلومان دوباره بر خيابان نقش مي بندد.

حاكميت كه بالاتر سياهي رنگي نمي شناسد، ممكن است براي سرپوش گذاشتن به همه ناكامي هاي بين الملي و اقتصادي و سياسي، سركوب گسترده و دستگيريهاي بي سابقه اي را تدارك ديده باشد و در نهايت، رهبران جنبش را روانه زندان كند. سركوب گسترده و خونين يك راه حل نهايي براي عقول ناقصي است كه دست كوتاه شان تنها تا ماشه سلاح مي رسد. پتانسيل جنبش در يك روز به هدر مي رود و ارعاب گسترده، حداقل تا چندين ماه حركت بعدي را به تعويق مي اندازد. فضاي بسته و حكومت نظامي گفته يا ناگفته اي شكل مي گيرد و دولت نظامي احمدي نژاد به آنچه مي خواهد، براي مدتي كوتاه مي رسد و در اين سكوت تلخ و خفقاني، فرصت مي يابد تا به هر بيگانه امتيازي از منافع ملي ايران بدهد تا بتواند چند صباحي ديگر بماند و بپايد. با اين حساب جنبش سبز در يك خطاي استراتژيك و در يك روز انرژي حياتي را از دست داده است و روشي مقطعي، يعني همين راهپيمايي 22 خرداد را با هدفي بلند مدت كه فروريختن حاكميت دروغ است ،تعويض كرده است.

سناريوي سوم:

بيانيه موسوي و كروبي منشر مي شود و مردم به خيابان مي آيند: از سال گذشته انتقادهاي گسترده اي و بيشتر از سوي ايرانيان خارج از كشور مطرح بود كه چرا موسوي و كروبي رهبري جنبش را تمام قد نمي پذيرند و در كنار جنبش مي ايستند و در امتدادش حركت مي كنند. بياينه اخير سران جنبش را به مرحله رهبري رسانده است ، آنها بنا بر مصالحي كه درك كرده اند از مردم و هوادارانشان خواسته اند تا به خيابان نيايند، اگر چه به هيچ وجه نمي توان گفت مردمي كه با شور و شجاعت باز هم به خيابان مي آيند و لرزه  بر تن حاكميت مي اندازند، بي پشتوانه قلبي رهبران خواهند ماند، اما بايد پذيرفت كه اگر اين جنبش به واسطه سرقت راي مردم و با استعانت از نيروي ملت و پايداري موسوي و كروبي امتداد يافته، باقيمانده راه نيز جز در همين مدار توجه به خواست  رهبران جنبش كه اينبار در قامت رهبر ظاهر شدند، رفتني نيست .

اگر مردم به خيابان بيايند و سركوب گسترده، آنچنان كه شيوه حاكميت است، رخ دهد. البته  مسووليت جان هاي از دست رفته بر گردن رهبر جمهوري اسلامي و دولت مستقر است . اما آنچه مسلم است، اينكه جنبش بيش از آنكه به خون نيازمند باشد به حضور و نفس هاي زنده اي محتاج است كه تا روز پيروزي با حراست از جان شريف ايراني بماند و بيايد، راهپيمايي يكي از زيباترين راههاي بروز هويت ملي است، اما تنها راه نيست، شيوه هاي خلاقانه ديگري همچون نافرماني مدني بر زمين مانده كه مي تواند در شرايط  حساس امروز موثرتر و بانفوذ تر باشد.

يك پايان بندي :

ميرحسين موسوي و كروبي در بيانيه اي مشترك، دوباره و به صراحت گفته هاي را گفتند كه چند ماهي بود به اين شفافيت بازگو نشده بود، رهبران جنبش سبز رسا و بي هراس اعلام كردند كه: «دستاني ناپاك، در آراي پاك مردم دست بردند.» گفتند :»اين رسم دولتي نا مشروع است كه جز به موافقان خود مجوز راهپيمايي نمي دهد.» و اين همه نشان داد كه هنوز همان حرف حق اول پا برجاست، گرچه روش احقاق حق، قدري تغيير كرده است.

گذشته از اينكه شيوه قرينه سازي تاريخي به آنگونه كه رهبر جمهوري اسلامي مي سازد و به آن مي نازد،سرتا پا تفرعن و مغلطه است. اما از باب تجربه مي توان از جنگ احد، درسي گرفت ،آن روز كه كفار به سمت مكه مي آمدند،جوانان مدينه راي به اين دادند كه در بيرون از شهر و بي باكانه رودر روي سپاه سفياني با يستند، اما راي پيامبر و پيران قوم اين بود كه در خانه بمانند و در شهر مقاومت كنند ، پيا مبر راي شورانگيز جوانان را پذيرفت ،اما شايد اگر در خانه مي ماندند و مقاومت مي كردند، شكست احد برصحيفه تاريخ نمي ماند و حمزه سيد الشهدا  تا سالها در كنار رسول الله بود.

*ديدگاه هاي وارده در یادداشت ها لزوما ديدگاه جرس نیست.

Advertisements
 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s