میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

میوه در تعطیلات نوروز هم گران شد آوریل 3, 2010

Filed under: news — HMD @ 1:33 ب.ظ.

در روزهای پایانی سال وقتی در برخی از اقلام قیمت‌ها افزایش یافتند، ابتدا وزیر بازرگانی در مصاحبه‌هایش به صورت غیرمستقیم مشکل را از اطلاع‌رسانی دانست و سپس در یک یادداشت صراحتا تقصیر برخی از گرانی‌ها را بر گردن رسانه‌ها انداخته بود.این بار که دیگر این رسانه‌ها طی این دو هفته اخیر حضوری نداشتند باید دید که چه کسی مقصر خواهد شد.

کلمه: مشاهدات در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که قیمت انواع میوه از پرتقال گرفته تا سیب و کیوی و نارنگی در هفته‌ای که گذشت و در آستانه روز سیزده‌به‌در، نسبت به روزهای پایانی سال گذشته افزایش یافته و این در حالی است که دیگر در این ایام رسانه‌ای هم فعالیت آن‌چنانی نداشته که مسئولان مقصر این گرانی را رسانه‌ها عنوان کنند. در کنار این افزایش قیمت، وجود میوه‌های بدون کیفیت در بازار را نیز نباید نادیده گرفت که با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از میوه‌های این ایام ذخیره ماه‌های گذشته بود، بنابراین باید منتظر پاسخگویی مسئولان در این زمینه بود.

به گزارش ایسنا قیمت‌ انواع میوه‌ها در ایام نوروز و در آستانه روز طبیعت که طبیعتا میزان تقاضا‌ها برای مصرف این اقلام افزایش‌ یافته، به صورت نسبی صعودی بوده و در سطح شهر تهران از انگور کیلویی ۵۵۰۰ تومانی تا پرتقال ۲۰۰۰ تومانی دیده می‌شود.

* انگور و پرتقال گران‌ترین میوه‌های بازار

دو میوه انگور و پرتقال میوه‌هایی هستند که در سطح شهر تهران بالاترین قیمت‌ انواع میوه‌ها را دارند.

در حالی که میوه انگور در سطح شهر خیلی کم شده است و به ندرت به چشم می‌خورد، یک نوع از آن در نقطه‌ای از سطح شهر تهران (اطراف میدان انقلاب) با کیلویی ۵۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. این در حالی است که قیمت این میوه در گزارش بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ اسفند ماه سال گذشته در سطح شهر کیلویی بیش از ۲۲۰۰ تومان ذکر شده بود و در اوایل اسفند ماه نیز قیمتش کیلویی ۱۹۵۰ تومان و قبل از آن هم در سطح شهر تهران کیلویی ۱۶۰۰ تومان بود.

در مورد پرتقال هم می‌توان به این اشاره کرد که طبق گزارش بانک مرکزی در هفته آخر سال گذشته قیمت هر کیلو درجه یک آن بیش از ۱۳۰۰ تومان و درجه دو آن بیش از ۸۰۰ تومان بود که هم‌اکنون مشاهدات در سطح شهر تهران نشان می‌دهد نوع درجه یک آن با قیمت‌های متفاوت از ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ و حتی ۲۰۰۰ تومان عرضه می‌شود و نوع درجه دوم آن به ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

* کاهش تعرفه هم کاری نکرد!

این افزایش قیمت میوه پرتقال نشان می‌دهد کاهش تعرفه پرتقال نتوانست کاری انجام دهد و نه تنها اثر مثبتی در بازار از قیمت این میوه مشاهده نشد، بلکه قیمت این نوع میوه افزایش هم داشته است.

این موثر نبودن کاهش تعرفه را در قیمت میوه سیب نیز می‌توان مشاهده کرد. در حالی که قیمت هر کیلو سیب قرمز طبق گزارش متوسط قیمت خرده‌فروشی بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ اسفندماه سال ۸۸ در سطح شهر، بیش از ۱۲۰۰ تومان بود، در روزهای اخیر هر کیلو سیب قرمز با قیمت‌ ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان به دست مردم رسیده‌ است.

قیمت هر کیلو سیب زرد نیز که در گزارش بانک مرکزی بیش از ۱۲۰۰ تومان اعلام شده بود، هم‌اکنون از ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان شده است. البته در نقاطی از تهران نیز با قیمت ۸۵۰ تومان عرضه می‌شود که این نوع سیب زرد کیفیت خیلی نامناسبی دارد.

* افزایش قیمت میوه‌های دیگر

در کنار افزایش قیمت میوه‌های پرتقال و سیب، قیمت میوه‌های نارنگی، لیموشیرین و موز نیز در این روزها افزایش یافته است. نارنگی از کیلویی ۱۲۵۰ تومان در هفته پایانی سال گذشته به بیش از ۱۳۰۰ تومان افزایش یافته و این در حالی است که در گزارش هفته آخر بهمن ماه سال گذشته بانک مرکزی قیمت نارنگی حدود ۱۲۰۰ تومان و هفته قبل آن حدود ۱۱۵۰ تومان اعلام شده بود که همه این ارقام حاکی از افزایش قیمت لاک‌پشتی این نوع میوه است.

در قیمت لیموشیرین نیز افزایش مشاهده می‌شود. چرا که طبق گزارش بانک مرکزی در هفته پایانی سال ۸۸ قیمت این نوع میوه بیش از ۱۱۰۰ تومان در سطح شهر بود و هم‌اکنون لیموشیرین با قیمت ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و نوع بی‌کیفیت آن با قیمت ۹۸۰ تومان عرضه می‌شود.

قیمت هر کیلو موز نیز که قبل از این حداکثر ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان بود هم‌اکنون با قیمت ۱۶۰۰ تومان هم عرضه می‌شود.

همچنین میوه کیوی نیز هم‌اکنون با قیمت‌ ۱۲۵۰ تا ۱۸۰۰ تومان به دست مردم می‌رسد.

* قیمت خیار و گوجه و سیب‌زمینی و پیاز؛ همه افزایشی

قیمت خیار و گوجه و سیب‌زمینی و پیاز نیز در این مدت روند صعودی داشته است. خیار که در هفته پایانی سال گذشته در سطح شهر با قیمت بیش از ۷۰۰ تومان عرضه می‌شد، در هفته دوم سال ۸۹ با قیمت ۱۰۰۰ تومان به دست مردم رسیده است . در روزهای اخیر بهای آن در برخی نقاط به ۱۴۰۰ تومان هم رسید. بر اساس گزارش بانک مرکزی در هفته پایانی بهمن‌ماه نیز قیمت هر کیلو خیار ۵۷۵ تومان بود.

گوجه فرنگی هم از کیلویی بیش از ۶۰۰ تومان که در گزارش بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ اسفندماه سال گذشته اعلام شده بود،‌هم‌اکنون به کیلویی بیش از ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان رسیده است.

در سیب‌زمینی و پیاز هم وضعیت به همین شکل است و سیب‌زمینی از کیلویی بیش از ۵۰۰ تومان در اواخر سال گذشته، هم‌اکنون به کیلویی بیش از ۷۵۰ تومان افزایش یافته است. پیاز نیز از کیلویی بیش از ۷۰۰ تومان که در هفته پایانی سال گذشته در سطح شهر فروخته می‌شد، هم‌اکنون به ۸۰۰ تومان رسیده است.

* کاهش قیمت مرغ و افزایش قیمت گوشت

در خانواده گوشت‌ها نیز در حالی که قیمت هر کیلو گوشت مرغ در سطح شهر از بیش از ۳۰۰۰ تومان در اواخر سال گذشته به ۲۹۰۰ تومان کاهش یافته، در گوشت گاو و گوساله بدون استخوان از کیلویی بیش از ۱۰ هزار تومان به کیلویی بیش از ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است.

ران گوسفندی هم با قیمت کیلویی بیش از ۱۵ هزار تومان و سردست گوسفندی با قیمت کیلویی ۱۲ هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

* افزایش نسبی قیمت‌ها در سکوت رسانه‌ها

در روزهای پایانی سال وقتی در برخی از اقلام قیمت‌ها افزایش یافتند، ابتدا وزیر بازرگانی در مصاحبه‌هایش به صورت غیرمستقیم مشکل را از اطلاع‌رسانی دانست و سپس در یک یادداشت صراحتا تقصیر برخی از گرانی‌ها را بر گردن رسانه‌ها انداخته بود.

«ایفای نقش صحیح پدیده اطلاع‌رسانی برای حوزه بازرگانی کشور مهم و حیاتی است. اما ممکن است سیستم اطلاع‌رسانی آمادگی نداشته باشد یا به دلایل مختلف از نقش مهم خود در این شرایط غافل باشد.»

«دقت نداشتن در انتشار اخبار رسانه‌ای یک مشکل در این حوزه است. گاهی اخباری درباره حوزه فعالیت بازرگانی منعکس می‌شود که رنگ حقیقت به خود ندارند.»

«گاهی انتشار اخبار به گونه‌ای است که با ایجاد موج منفی موجب افزایش قیمت‌ها و ایجاد نگرانی بین تولیدکنندگان و یا مصرف‌کنندگان می‌شوند.»

این‌ها همه جملات مهدی غضنفری در آن یادداشتش است که نشان می‌دهد او رسانه‌ها را در گرانی بی‌تقصیر نمی‌داند و این بار که دیگر این رسانه‌ها طی این دو هفته اخیر حضوری نداشتند باید دید که چه کسی مقصر خواهد شد.

در کنار این، مطلوب نبودن کیفیت انواع میوه‌ها هم معضل دیگر ایام نوروز بود که مردم در این ایام سیب‌ها یا پرتقال‌هایی را مشاهده کردند که هرچند ظاهری مناسب داشتند اما طعم و شکل داخلی آن‌ها آن‌چنان نامطلوب بود که قابلیت مصرف نداشتند.

Advertisements
 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s